BOCKujem.cz
Úprava čepů pro těžké skokany

Úprava čepů pro "těžké skokany"

publikováno: 24.10.2010 autor: Plíťa
Skákací boty, model PowerStrider M115, jsem si koupil v dubnu roku 2010. Už po několika týdnech skákání bylo znát, že ačkoli mám skákačky pro váhovou kategorii 100-110kg, samotná konstrukce bot není stavěna na moji hmotnost cca 95 kg. Začala se projevovat únava materiálu a to v oblasti horních čepů (ložisek).


To se vyznačovalo hlavně hlasitými kovovými nárazy. Tyto zvuky byly natolik nepříjemné, že jsem se při skákání necítil zrovna v bezpečí a neustále jsem měl pocit, že botky se musí každou chvíli rozpadnout. Když úroveň hlasitosti hluku dosáhla vrcholu mého strachu, začal jsem pátrat po příčinách. Nebylo zase tak těžké lokalizovat zdroj těchto zvuků v horním úchytu pružiny.

Poté co jsem botky rozebral, zjistil jsem, že plastová pouzdra v horním ložisku jsou naskrz prodřená a přes vzniklý otvor, který způsobil vůli cca 1 mm, docházelo k nárazům mezi svislým, nosným, hliníkovým profilem a ocelovým válečkem v ložisku.
Čep

Začal jsem tedy přemýšlet jak tato plastová pouzdra nahradit. Vydal jsem se tou nejjednodušší cestou a to vytvořením odolnějších pouzder. Na jejich výrobu jsem zvolil mosaz. Tento materiál je lehce opracovatelný a přitom dosahuje přijatelné pevnosti a houževnatosti.
Čep

Nebudu to nijak dále rozvádět. Mosazná pouzdra vydržela cca 1 měsíc, než se dostavil stejný defekt jako u plastu. Pouzdra se sice neprodřela, ale mosaz nebyla až tak pevná, jak jsem myslel, a časem se vymáčkla.
Čep

Botky jsem tedy znovu rozebral a tentokrát jsem se zaměřil na samotné provedení konstrukce ložisek. Vůli v předchozích variantách způsobovaly postupně větší a větší nárazy mezi pouzdry a nosným profilem. Přemýšlel jsem tedy jak zamezit pohybu pouzder v profilu. V úvahu připadalo lepidlo nebo svár. Lepidlo jsem zavrhl ihned. Zbývala tedy svářečka. Jenže mosaz s hliníkem se svářet nedá, proto jsem zvolil hliníkový materiál.

Co k úpravě potřebujeme:
0,5 m hliníkové kulatiny o průměru 15 mm (cena 36 Kč u běžného hliníku)
Soustruh na kov + soustružnické nože
Svářečku na hliník (TIG)
Lepidlo na závity
Běžné nářadí na servis botek
Vazelínu

Hliníkovou kulatinu stočíme na soustruhu na průměr 14 mm tak, aby co nejtěsněji pasovala do otvorů v nosném profilu. Zároveň vyvrtáme vnitřní otvor pro šroub M8 a zkrátíme na požadovanou délku. Takto připravený čep vložíme na místo původního ložiska.
Čep

Napasovaný čep poté svaříme svářečkou na hliník (TIG) v ochranné atmosféře.
Čep

Po svaření čepů s nosnými profily namažeme šrouby vazelínou v oblasti, která bude zasunutá v čepu. Pro pevnější spojení šroubů s maticemi použijeme lepidlo na závity.
Čep

Výhody:
Bezhlučný provoz
Vysoká odolnost
Pevnost spojení
Zamezení pohybu do strany

Nevýhody:
Špatná dostupnost použitých strojů a nástrojů (TIG, soustruh)
Zásah do konstrukce skákaček - ruší se tím záruka *
Složitá oprava v případě poruchy

* Dle vyjádření výhradního dovozce skákacích bot PowerStrider, záruka na neupravené díly zůstává zachována.

Tuto úpravu testuji již déle než dva měsíce a jsem s ní spokojen. Nemusím se při skákání zabývat nepříjemným hlukem a mohu se plně soustředit na podání co nejlepšího výkonu. Zároveň jsem se přestal bát, že by se pode mnou skákačky mohly "rozsypat".


koment_ico Komentáře Zpět do kutilství


  © Qewa & Zeli    ONCZ.NET